Zdroj: Depositphotos.com
Jaká je ideální vlhkost v bytě?
Optimální vlhkost v bytě se pohybuje mezi 40 % a 60 %. Při těchto hodnotách se cítíte příjemně a snadno se vám dýchá. Naopak, jakmile vlhkost klesne pod nebo výrazně nad tuto úroveň, budete cítit diskomfort, který vede k řadě problémů, a to nejen zdravotních.
Následky příliš vysoké vlhkosti (nad 60 %):
- tvorba plísní,
- poškození omítek zasolením zdiva,
- zhoršení alergií a astmatu,
- poškození nábytku,
- narušení fyzikálních i tepelněizolačních vlastností stavebních materiálů,
- nepříjemný zápach.
Následky příliš nízké vlhkosti (pod 40 %):
- vysušování sliznic a kůže,
- dehydratace,
- nekvalitní spánek a zvýšení únavy,
- zvýšená náchylnost k respiračním onemocněním,
- hromadění statické elektřiny,
- poškození či deformace dřevěných podlah, dveří, nábytku.
Vlhkost v bytě poznáte hned. Se suchým vzduchem je to složitější
Zatímco vlhký vzduch o sobě dává vědět poměrně brzy, většinou orosenými okny z vnitřní strany, příliš suchý vzduch se projevuje subtilněji. Zaznamenáte ho zpravidla až s prvními zdravotními obtížemi (typicky suché rty a kůže, pálení očí, sliznice nosu). Zajímavostí je, že je suchý vzduch pocitově chladnější, takže budete pravděpodobně více topit a situaci ještě zhoršovat.
Tip! K optimální vlhkosti v bytě si můžete dopomoct také správným větráním. Otevírejte okna dokořán několikrát denně na 5–10 minut, zejména ráno a večer, abyste vyměnili vzduch bez nadměrného ochlazení stěn. Pro detailní návod, jak efektivně větrat, se podívejte na naše instruktážní video Jak správně větrat.
Jak měřit vlhkost v bytě?
Ke sledování vlhkosti vzduchu v bytě si pořiďte vlhkoměr. A ne pouze jeden, ale ideálně jeden do každé ložnice a obývacího pokoje. Vlhkost totiž může mezi jednotlivými místnostmi výrazně kolísat, a to kterýmkoliv směrem. Moderní vlhkoměry lze přes aplikaci spárovat s chytrým telefonem, a tak budete mít přehled o humiditě vzduchu ve své domácnosti doslova v kapse.
Tip! Měření vlhkosti v domácnosti, stejně jako důležitosti měření CO2 jsme se podrobněji věnovali ve videu Jak mít doma čerstvý vzduch.
Jak snížit vlhkost v bytě?
Naměřili jste vzdušnou vlhkost nad 60 %? Nezoufejte, máme pro vás několik účinných tipů, jak tuto hodnotu ve svém bytě snížit:
- Pravidelně větrejte – otevřete okna na 5–10 minut několikrát denně, zejména po sprchování nebo vaření.
- Používejte odvlhčovače – zejména elektrické odvlhčovače dokážou účinně snížit vlhkost vzduchu v problematických místnostech. Díky senzorům se automaticky zapínají ve chvíli, kdy vlhkost překročí vámi nastavenou hranici.
- Osvojte si správné používání digestoře a ventilátorů – nechte ventilátory chvíli běžet i po vaření a sprchování. Odsajete tak přebytečnou vlhkost ven z obytných prostor.
- Omezte sušení prádla v bytě – v ideálním případě využijte sušičku nebo prádlo sušte venku. Pokud ho musíte sušit v bytě, myslete na dobré větrání.
Tip! S přebytečnou vlhkostí v bytě si skvěle poradí rekuperační jednotka. Nejen že zajistí optimální výměnu vzduchu, ale také dokáže regulovat vlhkost, čímž vytváří zdravější a příjemnější prostředí pro bydlení. Rekuperaci jsme se věnovali v našich videích Jak na lokální rekuperační jednotku a Jak na centrální rekuperační jednotku.
Jak zvýšit vlhkost v bytě?
Ukazuje vám vlhkoměr hodnoty vlhkosti pod 40 %? I tady je pravý čas s tím začít něco dělat. V případě suchého vzduchu ve své domácnosti:
- Používejte zvlhčovače vzduchu – ideálně založené na přirozeném odparu. Dokážou efektivně zvýšit vlhkost na požadovanou úroveň a v případě jejího poklesu se automaticky zapínají.
- Umístěte na radiátory keramické zásobníky na vodu či misky s vodou – řešení, které možná znáte z dětství a které skutečně funguje. Odpařující se voda samovolně zvlhčuje vzduch.
- Vybavte svou domácnost pokojovými rostlinami – čím více pokojovek, tím vlhčí vzduch. Rostliny přirozeně zvlhčují vzduch tzv. transpirací.
- Sušte prádlo v bytě – v případě suchého vzduchu je sušení prádla výhodou, stejně jako vaření, vytírání podlah, sprchování a další „mokré“ činnosti v interiéru.
Tip! Dostávejte tipy a triky ze světa moderních technologií přímo z první ruky. Přihlaste se k odběru novinek a my vám hned začerstva pošleme upozornění na nové díly, články a akce do vašeho e-mailu.