Jak si udržet přehled o spotřebě

Publikováno: 30. 09. 2024


Co je vlastně samoodečet?

Odečet energií běžně probíhá jednou ročně, aby dodavatel energií mohl vystavit vyúčtování. Provádí ho distributor (provozovatel distribuční sítě) fyzicky opsáním stavu vašeho měřidla, nebo případně odhadem na základě spotřeby z uplynulých let. Jde o tzv. fakturační odečet.

A jak už napovídá název, samoodečet je zaznamenání stavu elektroměru nebo plynoměru samotným zákazníkem, tedy vámi. Můžete ho udělat několikrát ročně pro svou potřebu, abyste získali lepší přehled o spotřebě, ale také se může stát, že ho po vás bude chtít právě distributor, pokud se z nějakého důvodu do vašeho odběrního místa nedostane. Samoodečet se také zadává při změně dodavatele.

 

Kde a jak často samoodečet zadat, když jste zákazníkem ČEZ?

Nejpohodlnějším a nejrychlejším způsobem je zadání online v mobilní aplikaci MŮJ ČEZ ve chvíli, kdy u měřidla stojíte. Ale stav si můžete opsat a zadat ho později i přes počítač ve webové verzi MŮJ ČEZ.

Zadávají se celá čísla před desetinnou čárkou a bez zaokrouhlování. Pokud zadáváte samoodečet elektřiny a máte vysoký i nízký tarif, je potřeba zadat oba. Vysoký tarif je na elektroměru označen jako T1, nízký tarif jako T2.

Při zadávání v MŮJ ČEZ nemusíte opisovat číslo elektroměru. Vyplní se samo po vybrání odběrného místa, pro který odečet děláte.

 

V MŮJ ČEZ najdete několik typů samoodečtů. Pro kontrolu spotřeby je nejlepší zvolit deníčkový odečet nebo odečet pro informace o vyúčtování.

Záleží na tom, jestli chcete, aby se zadaný samoodečet objevil ve vyúčtování. Deníčkový uvidíte jen v MŮJ ČEZ, ale odečet pro informace o vyúčtování se objeví ve vyúčtováním, až vám dorazí.

U těchto dvou typů samoodečtů není žádné omezení na počet jejich zadání. Pro sledování spotřeby je ale ideální zadávat ho alespoň jednou za měsíc.

Vývoj spotřeby pak uvidíte také v MŮJ ČEZ v detailu odběrného místa.

 

 

Další tipy

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Ušetřete náklady za vytápění díky správné izolaci domu

Díky správné termoizolaci svého domu můžete ušetřit až 80 % nákladů na vytápění. Jak snížit účet za energie, a přesto mít doma příjemné teplo?

Datum vydání: 15. 12. 2023