Foto: Erik Mclean, Unsplash
Polovina českých domů není zaizolována
Podle výzkumu agentury STEM z roku 2019 se 22 % českých domácností cíleně uskromňuje kvůli výdajům za energie. Na vině přitom nemusí být jen nízký finanční příjem, ale také nedostatečné zateplení nebo nekvalitně provedená, a tedy nefunkční termoizolace. Nezateplené obvodové stěny má přitom v Česku více než polovina domů.
Zatímco jinde v Evropě je běžné vytápět obytné místnosti na 20 °C, Češi mají radši teplejší prostředí – většina z nich (62 % dotázaných) v zimě topí asi na 22 °C. Každým stupněm navíc však také stoupají náklady za vytápění, a to asi o 6 %.
TIP: Na kolik byste měli optimálně vytápět jednotlivé místnosti? Prozkoumejte přehled optimální teploty dle ČSN.
Snižte své výdaje pomocí zateplení
Správně provedeným komplexním zateplením však můžete snížit náklady za vytápění o 50–80 %. Zateplení by optimálně mělo pokrývat fasádu, stropy i podlahu. Návratnost investice se počítá v řádu několika roků až desítek let – záleží na typu a velikosti zateplované plochy, použitém materiálu i postupu.
Kolik tepla uniká přes jednotlivé stavební součásti?
- Obvodové stěny pustí až 25 % tepla.
- Přes střechu uniká až 40 % tepla.
- Okna a dveře propustí až 45 % tepla.
Foto: Alina Kuptsova, Pixabay
Výhody termoizolace
Díky termoizolaci rapidně snížíte náklady na vytápění, zároveň s ní vzroste hodnota vaší nemovitosti. Správně provedená termoizolace bez tepelných mostů pak přispívá ke zdravému prostředí bez výskytu plísní (teplota vnitřního povrchu obvodových stěn je vyšší a vzdálenější rosnému bodu). V létě vám pak zateplení pomůže udržet uvnitř domu příjemné chladnější klima. Díky dodatečné ochraně se prodlužuje životnost obvodové konstrukce. Izolace navíc poskytuje i různě silnou akustickou bariéru. Zde jsme také našli několik zajímavých triků na zchlazení interiéru, když se chcete vyhnout drahé klimatizaci.
Tloušťka a provedení izolace závisí na typu konstrukce i na požadovaném zateplení. U standardních domů se zatepluje izolantem o šířce kolem 10–15 cm, nízkoenergetické stavby pak vyžadují tloušťku 25 cm a pasivní domy až 30 cm.
TIP: Díky ČEZ můžete mít optimální vytápění pro svou nemovitost na klíč. Poraďte se s našimi odborníky a získejte nezávaznou nabídku.
Typy nejoblíbenějších izolantů
V Česku je dlouhodobě nejoblíbenějším izolantem pěnový polystyren. Je lehký, pevný, snadno se tvaruje, mnohé vydrží a dům či byt bude chránit až 50 let.
Další oblíbenou variantou je zateplení minerální pěnou. Ta zároveň poskytuje i akustickou zábranu, je paropropustná a snadno se instaluje. Podobné vlastnosti má pak kamenná vlna, namísto ze skelných vláken se ale vyrábí z čediče.
Polyuretanem se zatepluje již přímo při stavbě domu, lze jej však aplikovat i do starších nemovitostí. Nanáší se nástřikem nebo se montuje ve formě desek. Výhodná je jeho nízká hmotnost a možnost volby mezi variantami s různými fyzikálními vlastnostmi a odlišnou paropropustností materiálu.
Dalšími, méně využívanými izolanty je pěnové sklo, recyklovaná dřevěná vlákna, korek či umělé kamenivo z jílu. Pro dokonalé zateplení lze použít i termoizolační malty a omítky.
Pověrám o termoizolaci nevěřte
Izolace se navzdory mýtům vyplatí i u silných stěn. Někdy se lidé obávají také „uzavření“ vlhkosti v domě – stejně jako v nezateplených objektech i v těch zaizolovaných je nutné denně krátce a intenzivně větrat. Samotná izolace však určitě nezpůsobí výrazný nárůst vlhkosti, pórovitý materiál páry naopak odvádí pryč. Nicméně u zateplení polystyrenem je nutné dbát na správnou tloušťku materiálu. Slabá vrstva nepropustného polystyrenu na dobře izolující zdi může mít opravdu za následek kondenzaci vodní páry ve zdivu.