Zdroj: AI
Jak funguje podlahové vytápění?
Systém podlahového vytápění pracuje na principu sálání. Zatímco běžné radiátory ohřívají především vzduch v místnosti, podlahové vytápění předává teplo přímo předmětům a osobám. Výsledkem je příjemné teplo bez průvanu a víření prachu, které se v prostoru ideálně rozkládá.
Konstrukční provedení otopné plochy může být buď teplovodní, nebo elektrické. V teplovodním systému proudí v trubkách pod podlahou teplá voda, zatímco v elektrické variantě vytápějí prostor topné rohože či kabely.
Teplovodní vs. elektrické podlahové vytápění
Teplovodní systém využívá vodu o teplotě 35–45 °C, tedy výrazně nižší, než tomu bývá u běžných radiátorů (60–70 °C). Díky nižší požadované teplotě topného média ušetříte až 20 % nákladů na vytápění při zachování stejného tepelného komfortu. Teplovodní podlahové vytápění nabízí v porovnání s ostatními topnými soustavami jedinečnou výhodu: v létě můžete stejným systémem trubek nechat proudit chladnější vodu, a tak úsporně ochlazovat celý dům.
Elektrické podlahové vytápění funguje na zcela odlišném principu. Místo vody využívá topné kabely nebo rohože, které přeměňují elektřinu na teplo. Elektrická varianta má nižší pořizovací náklady a je jednodušší na instalaci. V dobře zatepleném domě je dokonce ekonomičtější na provoz. Systém také nabízí rychlejší reakci na změny požadované teploty a postačuje mu nižší konstrukční výška podlahy.
Tip! V našich krátkých, informacemi nabitých videích jsme se neopomněli věnovat ani podlahovému topení. Už jste viděli video Jak na plošné vytápění?
Kombinace teplovodního podlahového vytápění se zdroji tepla
Teplovodní podlahové vytápění si skvěle rozumí s nízkoteplotními zdroji tepla. Jeho ideálním spojencem je tepelné čerpadlo, které dokáže efektivně, ekologicky i ekonomicky ohřívat vodu právě na teplotu vhodnou pro podlahové vytápění. Systém však můžete připojit také na plynový kondenzační kotel. Zajímavou možností je i kombinace více zdrojů tepla, například tepelného čerpadla s fotovoltaickou elektrárnou.
Tip! Uvažujete o pořízení tepelného čerpadla? Podívejte se na naše videa Jak funguje tepelné čerpadlo a Jak naplno využít tepelné čerpadlo a načerpejte užitečné informace pro své rozhodování.
Na co si dát pozor?
U teplovodního vytápění je nevýhodou složitější instalace. Rozvod potrubí si žádá rozsáhlou úpravu povrchů. Také navyšuje skladbu podlahy.
Nevýhodou elektrické varianty je zdroj, kterým bude vždy jen elektřina. Aby efektivně fungovaly, musejí být elektrické kabely dokonale zality materiálem odvádějícím teplo (beton, anhydrit).
Vodivost tepla do místnosti ovlivňují použité materiály. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu, tím nižší je jeho vodivost. Nejlepší krytinou pro využití potenciálu podlahového vytápění je dlažba. Vhodné jsou však i laminátové a dřevěné krytiny nebo PVC. V porovnání s radiátory počítejte s pomalejším náběhem vytápění. Systém potřebuje delší čas na předání tepla.
Před instalací podlahového vytápění (teplovodního i elektrického) je zásadní promyslet a pečlivě naplánovat vedení topných okruhů. Systém by neměl být umístěn pod pevně zabudovaným nábytkem, jako jsou kuchyňské linky nebo vestavěné skříně, protože by nemohl efektivně předávat teplo do prostoru.
Tip! Plánujete opravit starší nemovitost, ale penězi nazbyt váš účet zrovna neoplývá? Inspirujte se naším videem Jak financovat rekonstrukci.
Údržba a odvzdušnění podlahového topení
Zatímco o elektrické podlahové vytápění se takřka nemusíte starat, teplovodní systém vyžaduje vaši občasnou pozornost. Nezapomínejte na pravidelné odvzdušnění podlahového topení. Přítomnosti vzduchu si všimnete pravděpodobně až při nerovnoměrném vytápění. Před topnou sezonou, v jejím průběhu i po ní proto kontrolujte natlakování soustavy. K odvzdušnění použijte odvzdušňovací ventily v rozvaděči a na zdroji tepla. Pokud musíte systém často tlakovat nebo se potýkáte s jeho opakovaným zavzdušněním, může to signalizovat závažnější problém. Například netěsnost v okruhu. V takovém případě je na místě konzultace s odborníkem.
Tip! Dostávejte tipy a triky ze světa moderních technologií přímo z první ruky. Přihlaste se k odběru novinek a my vám pošleme upozornění na nové díly, články a akce do vašeho e-mailu.