zdroj: Freepik.com
Rozklíčujte svůj denní rytmus a přestaňte bojovat s termostatem
Univerzální rady mají jednu nevýhodu: jsou pro všechny a často zároveň pro nikoho. Určitě jste četli spoustu rad, jak byste měli či neměli vytápět svůj byt. Jenže ono velmi záleží na vašem denním rytmu. Mámy, které jsou doma s dětmi, požadují jiný tepelný komfort než jednotlivec pracující na 12hodinové směny. Proto jsme pro vás připravili 4 možné scénáře, jak nastavit termostat, aby kopíroval vaše životní tempo.
Tip! Přečtěte si náš článek 11 tipů, jak ušetřit na nákladech za vytápění, ve kterém najdete přehled doporučených teplot pro každou místnost.
Poznejte svůj termostat
Více než třetina českých domácností topí vlastním plynovým kotlem, další třetina využívá dálkové vytápění. Předpokládejme tedy, že hovoříme o nastavování tepla linoucího se skrze radiátory. K jeho regulaci slouží termostat.
- Mechanický termostat je jako jednoduchý vypínač. Zapíná a vypíná topení podle nastavené teploty. Zvládne pouze základní regulaci a přepínání mezi denním a nočním režimem.
- Programovatelný termostat umožňuje nastavení různých teplot pro jednotlivé dny v týdnu. Nabízí i další funkce (režim dovolená, ochrana proti zamrznutí nebo nastavení hystereze).
- Chytrý termostat je špičkou v oblasti regulace vytápění. Poskytuje možnost plně programovat vytápění, ovládat ho přes mobilní aplikaci a spínat jej či vypínat na dálku.
Tip! Kromě termostatu je užitečnou technologickou vychytávkou také ekvitermní regulace, která řídí topný výkon moderního kotle dle venkovní teploty. Více se o ní dozvíte ve videu Jak na ekvitermní regulaci.
Nastavte termostat konečně správně
1. Využijte setrvačnost tepla.
Radiátory hřejí ještě až 60 minut po vypnutí kotle. Nastavte proto termostat tak, aby vypnul vytápění cca hodinu před zamýšleným časem (před spaním / odchodem z domu). Teplo sálající z radiátorů zajistí tepelný komfort a vy ušetříte.
2. Dejte pozor na přetápění.
Termostat vypíná kotel, až když teplota v místnosti překročí nastavenou hodnotu. Proto ji nastavte o 0,5 °C nižší, než skutečně požadujete. Díky setrvačnosti tepla se neochudíte o preferovaný teplotní standard a zároveň ušetříte.
3. Umístěte termostat vhodně.
Instalujte termostat do výšky 1,5 m nad zemí, na vnitřní stěnu, mimo průvan i sluneční svit, aby jeho měření pokojové teploty nebylo zkreslené.
4. Nastavte správnou hysterezi.
Hystereze je rozdíl teplot mezi zapnutím a vypnutím kotle. Příliš nízká hodnota (desetiny stupně) způsobuje zbytečně časté spínání kotle, příliš vysoká (více než 1 °C) znamená nežádoucí výkyvy teplot. Optimální hodnota hystereze je 0,5–1 °C.
Tip! Chystáte se na výměnu stávajícího plynového kotle za nový? Zjistěte, jak na plynový kotel, v našem praktickém videu.
Jak nastavit termostat dle svého životního rytmu
První nastavení termostatu zabere nějaký čas, pak už se o něj nebudete muset starat. Odměnou vám budou příjemně vytopené místnosti i nižší účty za energie. Při programování termostatu mějte na paměti, že jeden teplotní stupeň dolů znamená až 6% úsporu na vytápění.
Pracující mimo domov
Vaše denní realita: Ráno rychle vyrážíte směr zaměstnání a vracíte se až večer. Po příchodu domů nechcete zůstávat v tlustém svetru, ale zároveň nehodláte vytápět prázdný byt.
Jak nastavit termostat: Naprogramujte termostat tak, aby kotel začal topit s předstihem před vaším probuzením a před návratem z práce.
Tip! Když nejste doma, snižte teplotu vytápění až o 3 °C. Při delší nepřítomnosti (dovolená, služební cesta) stačí prostor temperovat na 12 až 14 °C. Nikdy topení nevypínejte úplně! Následné vytopení prochladlého bytu či domu je energeticky náročné, a navíc riskujete vznik vlhkosti a plísní.
Pracující z domova
Vaše denní realita: Kvůli home office trávíte 80–90 % času doma. Během něj využíváte téměř celý dům či byt. Potřebujete příjemnou teplotu k práci, ale zároveň nechcete vytápět celý prostor.
Jak nastavit termostat: Rozdělte svou domácnost na topné zóny. Napevno si určete místnost, která se stane vaší domácí kanceláří, a tu ve své pracovní době vytápějte na komfortní teplotu. Ve zbylých místnostech můžete teplotu vytápění snížit až o 3 stupně.
Směnař
Vaše denní realita: Potřeba vytápění domácnosti se dynamicky mění se střídáním vaší pracovní doby.
Jak nastavit termostat: Směnařům se vyplatí investice do chytrého termostatu. Vytvořte si různé topné režimy na ranní, odpolední či noční směny. Následně dle své pracovní doby nastavte vytápění na komfortní teplotu na čas, kdy vstáváte či se vracíte domů. Díky chytrému termostatu propojenému s mobilní aplikací si můžete zatopit i na dálku, třeba po cestě z práce.
Tip! Jak vytápět, když nejste doma, zjistíte také v tomto videu.
Rodina s malými dětmi
Vaše denní realita: Většinu dní trávíte doma s malými dětmi, které potřebují stabilní teplotu. Účty za topení však mohou s celodenním vytápěním snadno vystřelit vzhůru.
Jak nastavit termostat: Rozdělte byt na zóny podle denních aktivit dětí. Dětský pokoj a obývák vytápějte více, v ostatních místnostech můžete teplotu snížit. Intenzitu vytápění snižte také během odpoledního spánku či pravidelného pobytu venku.
Co dělat v případě, že máte pouze manuální termostat?
I s jednoduchým termostatem můžete topit efektivně. Stačí si vytvořit rutinu.
- Ráno před odchodem snižte teplotu na termostatu o 3–4 °C. V ložnicích či méně používaných místnostech přivřete hlavice na radiátorech.
- Po návratu domů nastavte topení na komfortní teplotu a hlavice naplno otevřete, aby se požadované místnosti prohřály.
- Před spaním snižte teplotu vytápění obytných místností o 2–3 °C. V ložnici ponechte nižší teplotu pro kvalitní spánek.
Tip! Další tipy na snížení nákladů vám přinášíme ve videu s všeříkajícím názvem Jak ušetřit při vytápění.