Od slunce k zásuvce aneb Fotovoltaika v kostce

Publikováno: 15. 10. 2024


  

Zdroj: Depositphotos.com 

 

Co je fotovoltaika a jak funguje? 

Fotovoltaika je technologie, která přeměňuje sluneční záření na elektrickou energii. Základ systému tvoří fotovoltaické panely, které zachycují sluneční paprsky a přeměňují je na stejnosměrný proud. Ten je následně pomocí střídače přeměněn na střídavý proud, který můžete využívat ve své domácnosti. Díky tomu snižujete svou závislost na distribuční síti. Ze sluneční energie vyrobená elektřina je ekologická navíc připravená k okamžité spotřebě. Když je spotřeba nižší, můžete její přebytky odeslat do distribuční sítě nebo je uložit do baterií. 

 

Tip! Zajímá vás, kde se vlastně zrodila myšlenka fotovoltaiky? Potřebujete více informací o principu, na kterém funguje? Pro všechny zvídavé jsme připravili užitečné video Jak funguje fotovoltaika. 

 

Proč si pořídit fotovoltaiku? 

Jeden fotovoltaický panel má obvykle rozměry 2 × 1 metr a za rok vyrobí 500 kilowatthodin elektrické energie. Samozřejmě platí, že čím více fotovoltaických panelů si pořídíte, tím více získáte elektřiny i energetické soběstačnosti. Kromě toho vás také může hřát dobrý pocit, že využíváte obnovitelný zdroj, a to dokonce v ekologickém kabátku. Fotovoltaické panely jsou totiž z 99,9 % recyklovatelné. Tvoří je sklo, plast a hliník.  

 

Instalací fotovoltaického systému získáte levnou energii pro napájení domácích spotřebičů, ohřev užitkové vody, nabíjení elektromobilu nebo ohřev bazénu. Nejvíce ušetří domácnosti, které mají většinu spotřebičů na elektřinu. 

 

Nalákat by vás také mohlo následujících 7 výhod fotovoltaiky: 

  • úspory na účtech za elektřinu, 
  • částečná nezávislost na dodavatelích energie, 
  • ekologický a obnovitelný zdroj energie, 
  • minimální údržba a dlouhá životnost systému, 
  • možnost prodeje přebytků do sítě, 
  • kombinovatelnost s jinými technologiemi (např. s tepelným čerpadlem), 
  • zvýšení hodnoty nemovitosti. 

 

Pokud vám v mysli visí ještě nějaké nezodpovězené otázky, věříme, že je najdete v našem komplexním videu: Jak na fotovoltaiku. 

Pozor, ať nešlápnete vedle. Konzultujte svůj záměr s odborníkem 

Správně orientované a instalované fotovoltaické panely s výkonem 1 kW za rok dodají až 1 MWh elektřiny. Aby bylo jejich pořízení smysluplné, měla by vaše roční spotřeba přesahovat 3 MWh. Každá fotovoltaická elektrárna musí být dimenzována přímo pro potřeby dané domácnosti, proto je nezbytná konzultace s odborníkem. Konečné „ano“ fotovoltaice by mělo také odrážet vaše finanční možnosti, již zmíněnou spotřebu energií ve vaší domácnosti a samozřejmě i možnosti jejího umístění. Pro maximální efektivitu by měla být střecha s fotovoltaickými panely orientována ideálně na jih, případně východ či západ. 

 

S celým konceptem fotovoltaické elektrárny, včetně jejího umístění, vám pomůže odborník. Návod, jak získat odbornou konzultaci zcela zdarma, najdete ve videu Jak se rozhodnout o fotovoltaice. 

 

 

Tip! Chcete dostávat aktuality ze světa moderních technologií přímo z první ruky? Přihlaste se k odběru novinek a dostávejte upozornění na nové díly, články a akce přímo do svého e-mailu. 

 

Jaký typ fotovoltaického systému si vybrat? 

Podle způsobu využití fotovoltaiky v rodinném domě máte na výběr mezi třemi možnostmi: 

  • Fotovoltaika pro ohřev vody, která vyniká svou nízkou pořizovací cenou a rychlou návratností. Navíc u ní není třeba žádat o zapojení do distribuční sítě. 
  • Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem snižuje náklady na jeho provoz, což se projevuje i výrazným snížením nákladů na ohřev vody i vytápění. 
  • Fotovoltaika s baterií umožňuje skladování přebytečné elektrické energie vyrobené během dne. Baterie udrží energeticky v chodu důležité spotřebiče, i když slunce už nesvítí. Efektivní řešení dočasného skladování přebytečné energie nabízí fotovoltaika společně se zařízením ČEZ Battery Box. 

 

Kolik stojí fotovoltaika? 

Pořizovací cena fotovoltaiky bez baterie začíná na 130 tisících korun, s baterií od 300 tisíc korun, v kombinaci s tepelným čerpadlem od 400 tisíc korun. Na technologie využívající obnovitelné zdroje energie lze však čerpat dotace, například z programu Nová zelená úsporám. Počáteční investice vás sice nemine, ale s dotací výrazně ušetříte a rozšíříte své možnosti energetické soběstačnosti.  

 

Pro více informací o jednotlivých variantách, jejich výhodách a nevýhodách se podívejte na naše praktické video, které vám pomůže s výběrem: Jakou fotovoltaiku si pořídit. 

 

Výběr správného dodavatele fotovoltaiky 

Aby fotovoltaika fungovala, jak má, a přinášela vám očekávané úspory, musíte zvolit toho správného dodavatele. Nejde jen o samotný nákup a instalaci fotovoltaických panelů. Spíše hledejte osvědčeného partnera pro dlouhodobou cestu ke své energetické nezávislosti. Takového, který vám poradí i pomůže během celého životního cyklu vaší fotovoltaické elektrárny. Nezapomeňte prověřit reference a ptejte se na detaily – solidní dodavatel se nebojí otázek a rád vám ukáže své předchozí realizace.  

 

Samotný proces instalace jsme shrnuli v následujícím názorném videu: Jak na instalaci fotovoltaiky. 

 

Objevte sílu slunce s ČEZ. Papírování nechte na nás 

Nechte sluneční energii pohánět váš domov. Pomůže vám s výrobou elektřiny, pohonem spotřebičů, s ohřevem vody i vytápěním. Papírování a technické starosti nechte na nás. S fotovoltaikou od ČEZ získáte komplexní službu – od návrhu systému přes instalaci až po administrativu, včetně vyřízení žádosti o dotaci. O vše se postaráme a navrhneme vám fotovoltaickou elektrárnu tak, abyste mohli naplno využít její potenciál. Následně se o ni budeme každoročně starat prostřednictvím naší nové služby ČEZ Servis fotovoltaiky. 

 

 

Další tipy

Jak si udržet přehled o spotřebě

Jak si udržet přehled o spotřebě

Chcete si hlídat spotřebu elektřiny a plynu? Pak je ideálním řešením pravidelné zadávání samoodečtu, díky kterému získáte přehled o své spotřebě v průběhu času, a pomůže vám pro přesnější nastavení záloh. Ty totiž budou odpovídat reálné spotřebě.

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Fotovoltaika pod sněhem: Jak na ni a co nezanedbat?

Mráz není pro soláry nepřítel. Máme pro vás 10 tipů pro optimalizaci zimní výroby fotovoltaické elektrárny.

Datum vydání: 1. 3. 2024

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

ČEZ a MPSV pomohou s energiemi

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci se společností ČEZ Prodej, a.s., pomůže domácnostem ohroženým energetickou chudobou.

Datum vydání: 15. 2. 2024

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Úspora energie: 8 osvědčených tipů, jak ušetřit

Ceny energií citelně vzrostly a odborníci předpokládají, že v nadcházejících měsících přijde další zdražování. Zajímá vás, jak na úsporu energie v domácnosti, abyste při pohledu na roční vyúčtování nezažili nepříjemné překvapení? Přečtěte si naše tipy, jak s energiemi hospodařit efektivně a platit za ně výrazně méně.

Datum vydání: 1. 2. 2024

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

5 + 1 tipů pro úsporu energie v domácnosti: Jak platit méně?

Kdo by nechtěl platit méně za elektřinu. Obzvláště teď, když jsou ceny energií na rekordních úrovních. Možná si říkáte, že náklady na elektrickou energii nelze snížit jinak než změnou distribuční sazby elektřiny. Ve skutečnosti ale stačí zavést několik jednoduchých změn a vyúčtování bude hned přívětivější. Co pomůže?

Datum vydání: 18. 1. 2024