Zdroj: Freepik.com
Komunitní sdílení elektřiny jako jedna z možností decentralizované energetiky
Fotovoltaika snižuje závislost na dodávkách elektřiny ze sítě nejen pro její majitele, ale nově také pro jejich příbuzné či sousedy. Díky novému systému komunitní energetiky mohou majitelé fotovoltaických elektráren vzniklými přebytky energie napájet domácnosti svých blízkých. Registrace ke sdílení elektřiny byly spuštěny již 1. srpna 2024. Vytvořenou přebytečnou elektřinu mohou sdílet běžné domácnosti, bytové domy, firmy a jiná energetická společenství.
Jak funguje komunitní energetika v praxi?
Fotovoltaické elektrárny v běžných domácnostech produkují nejvíce energie během dne. Většina osob je ovšem v této době mimo domov a spotřeba elektřiny je nižší. Komunitní sdílení energie tento zdánlivý nedostatek přeměňuje na efektivní využití obnovitelných zdrojů napříč komunitou.
Podmínkou je registrace výrobny a založení tzv. skupiny sdílení. Výrobny i odběrná místa musejí být vybaveny elektroměrem s průběhovým měřením. Systém totiž funguje v reálném čase. Každých 15 minut vyhodnocuje, kolik elektřiny přeteklo z výrobny a jaký objem z tohoto přetoku byl spotřebován dalšími členy skupiny.
Celý proces hlídá Elektroenergetické datové centrum (EDC), které funguje jako energetický „dispečink“. Vyhodnocuje, zda došlo ke sdílení elektřiny. Pokud je skupině více odběrných míst, rozpočítává vyrobenou elektřinu podle tzv. alokačního klíče.
Tip! EDC vytvořilo seriál užitečných videí, která vás provedou procesem registrace.
Jaké možnosti nabízí komunitní sdílení elektrické energie?
Přebytky vyrobené elektřiny lze v současnosti sdílet třemi způsoby.
- Malá skupina – pro rodinu nebo přátele (maximálně 11 odběrných míst). Přebytky vyrobené elektřiny můžete posílat ze svého domu do bytu rodičů, na chalupu nebo je rozdělit mezi více odběrných míst. U tohoto typu sdílení platí standardní distribuční poplatky (jsou totožné jako při běžném odběru elektřiny).
- Bytový dům – obyvatelé bytových domů mohou využívat elektřinu z vlastní fotovoltaiky, a to bez distribučních poplatků.
- Energetické společenství – větší komunita (až 1 000 odběrných míst) může sdílet energii na území až tří sousedících obcí s rozšířenou působností. Tato varianta je vhodná pro obce, družstva a spolky, které chtějí společně investovat do obnovitelných zdrojů. U tohoto typu sdílení rovněž platí standardní distribuční poplatky.
Tip! Každé místo (výrobní či odběrné) může být zaregistrováno pouze v jedné skupině sdílení.
Co potřebujete ke sdílení elektřiny?
Základem sdílení elektřiny je samozřejmě vlastní výrobna, nebo výrobna někoho ve vašem okolí. Typicky fotovoltaická elektrárna. Všechna zapojená odběrná místa musejí být vybavena již zmíněným elektroměrem s průběhovým měřením. O jeho instalaci se postará distributor. Skupina sdílení musí být zaregistrována u EDC. Důležitým krokem je také nastavení tzv. alokačního klíče, který určuje, jak se bude vyrobená elektřina rozdělovat mezi členy skupiny.
Tip! Když nastavujete alokační klíč pro jednotlivá odběrná místa, dobře promyslete, jak energii rozdělíte. Je rozumné větší část sdílené elektřiny poslat tam, kde jsou lidé přes den doma a používají elektrické spotřebiče. Naopak místa, kde se přes den nikdo nezdržuje, mohou dostávat menší podíl vyrobené elektřiny.
Registrace výrobny sdílené elektřiny
K registraci výrobny budete potřebovat:
- EAN kód výrobny,
- EAN kódy odběrných míst pro sdílení,
- alokační klíč,
- souhlas majitele odběrného místa, pokud jím nejste vy.
Tip! Pokud jste zákazníkem ČEZ a chcete sdílet elektřinu ve skupině s jednou výrobnou a nejvýše 10 odběrnými místy, vyřídíme za vás registraci zdarma. Stačí vyplnit údaje v aplikaci MŮJ ČEZ.
Co znamená sdílená elektřina pro vaše vyúčtování?
Systém vyúčtování je nastaven přehledně. U výrobny uvidíte, kolik elektřiny jste nasdíleli ostatním. V odběrných místech je celková spotřeba snížena o množství přijaté sdílené elektřiny. Sdílení může být buď bezúplatné (třeba v rámci rodiny), nebo za dohodnutou úplatu. Záleží čistě na vaší domluvě se členy skupiny.
Vyplatí se sdílená elektřina?
Komunitní sdílení elektrické energie představuje jednu z možností decentralizované energetiky. Sdílením elektřiny podporujete místní energetickou soběstačnost. Už nemusíte řešit, co s přebytky v létě, když nejste doma. Pošlete je tam, kde se efektivně využijí.
Tip! Potřebujete více informací? Navštivte stránky skupiny ČEZ. Najdete na nich kompletní průvodce sdílením elektřiny včetně FAQ.