Zdroj: Freepik.com
Chytré řešení pro vaše vytápění
Nezáleží na tom, zda bydlíte v bytě, nebo obýváte velký rodinný dům. Díky chytrému ovládání topení začnete topit úsporněji. Nejedná se o nic jiného než o kombinaci chytrého termostatu a chytrých termostatických hlavic na radiátorech. Termostat propojíte s jakýmkoli zdrojem vytápění, od kotle až po tepelné čerpadlo. Jedinou podmínkou je mít ke zdroji vytápění přístup, což nejde v bytech s ústředním topením. Tam si musíte vystačit jen s termostatickými hlavicemi. Pokud přístup máte, pak si automatické topení s termostatem zamilujete. Je totiž úsporné, snadné na ovládání a velmi efektivní.
Jak termostat funguje a co k němu potřebujete?
Chytrý termostat je malá krabička, jejíž instalaci zvládnete i sami podle návodu. Pokud by to nešlo, není problém si na zapojení přizvat odborníka. Krabičku připevníte ke zdroji vytápění a nejčastěji přes wi-fi ji propojíte s chytrými termostatickými hlavicemi na radiátorech nebo s podlahovým topením. Přidaná hodnota tohoto šikovného pomocníka spočívá v tom, že nemusíte teplotu nastavovat ručně a myslet na to, co s topením, když odcházíte do práce nebo jedete na pár dní pryč. Termostatu postačí úvodní nastavení (které můžete kdykoli změnit) a začne teplotu v interiéru regulovat sám. Navíc si můžete nastavit teplotu pro každou místnost zvlášť. Ovládá se buď pomocí mobilního telefonu (v tomto případě potřebujete připojení k internetu), nebo existují i tzv. GSM termostaty, které se obejdou bez internetu a ovládají se pomocí SMS. Ty jsou ideální hlavně pro rekreační objekty typu chata, chalupa.
S čím vám chytré automatické topení pomůže?
- Vytápění můžete ovládat přes internet i manuálně. Záleží jen na vás.
- Topení si pohodlně nastavíte přes aplikaci i na dálku.
- Okamžitě budete vědět, jakou máte spotřebu energie.
- Termostat snadno napojíte na kotel i podlahové topení.
- Po vašem odchodu z bytu či domu i po příchodu domů se topení samo nastaví na požadovanou teplotu.
Ideální teplota v domácnosti aneb Zbytečně nepřetápějte
Jak to udělat, když je v každé místnosti potřeba jiná teplota, a na kolik stupňů vlastně vytápět, abyste snížili spotřebu energie na vytápění? Nemá smysl topit tak, abyste doma mohli během ledna chodit v kraťasech. V obývacím pokoji byste měli mít vytopeno na 20 až 21 stupňů. V ostatních místnostech postačí 18 stupňů. Máte-li vlastní kotel nebo jiný zdroj vytápění, pak topení nastavíte pohodlně rovnou ze svého mobilního telefonu prostřednictvím aplikace. Termostaty můžete ovládat i hlasově přes hlasového asistenta (Google Assistant, Amazon Alexa, Apple HomeKit).
Jak nastavit automatické ovládání termostatu?
Chytrý termostat je propojený s mobilními telefony všech členů domácnosti. To znamená, že ve chvíli, kdy poslední člověk odejde z domova a jeho mobilní telefon se odpojí od wi-fi, termostat vezme tuto skutečnost v potaz a začne snižovat teplotu. Během doby, kdy nejste doma, postačí temperování na 15 stupňů (pokud nemáte např. v bytě předepsanou jinou minimální hodnotu temperování). Díky tomu maximálně snížíte spotřebu energie na vytápění.