Zdroj: Freepik.com
Zjistěte, kolik vám „žerou“ jednotlivé spotřebiče
Vědět o spotřebě co nejvíc je prvním krokem k tomu, mít ji pod kontrolou. Je dobré, pokud víte, jak si doma jednotlivé spotřebiče stojí. Jak to zjistit?
- Wattmetr je úplně nejpřesnější. Tuhle malou krabičku koupíte za pár stokorun v každém elektru. Umístíte ji jednoduše mezi spotřebič a zásuvku a ona vám prozradí aktuální spotřebu daného zařízení ve wattech.
- Méně přesné, ale stále velmi užitečné informace najdete i na energetickém štítku. Ten udává spotřebu v kWh za rok.
Tak, máte údaje a víte, kolik spolknou jednotlivé spotřebiče. Co s těmito informacemi budete dělat dál? Pokud odhalíte velkého žrouta elektřiny, což bude pravděpodobně spotřebič v horší energetické třídě, pak si do budoucna můžete naplánovat jeho výměnu nebo udělat další opatření, kterými snížíte jeho spotřebu. To si vysvětlíme hned v dalším odstavci na příkladu s lednicí.
Nastavte teplotu v chladničce mezi 5–7 °C, docílíte nižší spotřeby elektřiny
Ideální teplota v lednici je mezi 5–7 °C. Nižší teplota v chladničce totiž vede k namrzávání potravin. Nízkou teplotu má nastavenou velká část domácností, ale s tím přichází i úskalí tvorby námrazy na stěnách chladničky. Kompresor lednice se v takovém případě musí začít víc otáčet, zvyšovat svůj výkon, a tím spotřebovává víc elektřiny, a to až o 75 %. U starších lednic, které nemají funkci samoodmrazení, důsledně kontrolujte námrazu a lednici pravidelně odmrazujte. Neotvírejte ji zbytečně a na delší dobu, kompresor musí vždy při otevření zvýšit výkon, aby v chladničce udržel požadovanou teplotu. Zvýšením teploty v lednici ročně snížíte spotřebu elektřiny až o 0,10 MWh.
Perte na nižší teploty, ideálně na 30 °C
Spotřebu můžete snížit i správným mytím nádobí. Neoplachujte ho zbytečně v ruce, pokud máte myčku. Zatímco si úsporná myčka vezme na mytí nádobí 7–10 l teplé vody, vy na stejné množství spotřebujete až 40 l ohřáté vody. Využívejte program Eco, který hospodárně pracuje s teplou vodou i elektřinou.
Prádlo perte na 30 °C, maximálně na 40 °C. Praní na 60 °C je nehospodárné. Na usušení je nejúspornější starý dobrý sušák na prádlo, na kterém vám sice budou věci schnout déle než v sušičce, na druhou stranu při něm nespotřebujete žádnou elektřinu. Díky tomuto způsobu sušení prádla dosáhnete roční úspory až 0,40 MWh.
Spotřebiče, které nemusejí být v pohotovostním režimu, vypínejte ze zásuvek
Některé spotřebiče nemusejí běžet neustále. Potřebujete je jenom jednou za čas, a tak je zbytečné nenechávejte zapnuté v zásuvce. I ve stand-by režimu si totiž nějakou elektřinu ze zásuvky berou. Díky vypínání spotřebičů ročně uspoříte až 0,10 MWh elektřiny. Posledním tipem je pak důsledné kontrolování, zda je zhasnuto v místnostech, ve kterých nikdo není. Ročně tímto opatřením rovněž ušetříte až 0,10 MWh elektřiny.