Zdroj: Freepik.com
Kombinací fotovoltaiky a tepelného čerpadla snížíte spotřebu energií až o 70 %
Spojení tepelného čerpadla s fotovoltaickými panely představuje komplexní řešení pro celoroční využití. Při dostatku slunečního svitu pokryjete díky vlastní elektřině většinu energetických potřeb domácnosti. Během topné sezóny vám úsporné tepelné čerpadlo přinese efektivní řešení s minimem spotřebované elektřiny. Budete soběstačnější a provoz vaší domácnosti bude šetrnější k životnímu prostředí (tepelné čerpadlo využívá ze 2/3 vzduch, zatímco fotovoltaika energii ze slunce). Jakmile začnete vyrábět vlastní elektřinu a zkombinujete ji s tepelným čerpadlem, úspora energií může dosáhnout až 70 %. Tím snížíte finanční výdaje spojené s energiemi i o desítky tisíc korun ročně.
Ukládejte elektřinu do battery boxu a využijte ji později
Solární elektrárnu se vyplatí doplnit o bateriové úložiště, které vám umožní ukládat přebytečnou energii, kterou domácnost nestihne spotřebovat. Tato situace obvykle nastává za slunečných dní kolem poledne, kdy solární panely dosahují maximálního výkonu a generují nadbytek elektřiny. Pokud v tomto okamžiku nejste doma, můžete využít elektřinu uloženou v baterii po návratu domů. Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky pak představuje ideální řešení pro vytápění domu a ohřev vody.
Tip! Zjistěte, jak funguje battery box v zimě a jak ho nastavit.
Zjistěte, zda je fotovoltaika a tepelné čerpadlo vhodným řešením právě pro vás
Kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaických panelů se nemusí vyplatit všem. Fotovoltaická elektrárna přináší finanční výhody v případě, že vyrobenou elektřinu aktivně spotřebujete, ať už okamžitě, nebo později z baterie. Posílání elektřiny do distribuční sítě není ekonomicky výhodné a instalace fotovoltaiky na střechu není efektivní u rekreačních objektů, které navštěvujete pouze ojediněle. Tepelné čerpadlo můžete klidně umístit i do staršího domu, který není dostatečně zateplen.
Tip! Pošlete nám nezávaznou poptávku. Navštíví vás náš technik a navrhne vám nejvhodnější řešení, které bude ve vašem případě dávat největší smysl.
Jak využívat fotovoltaiku efektivně? Pracujte s odloženými starty spotřebičů
Využívejte funkci odloženého startu u domácích spotřebičů. I když jste na tento režim praní nebo mytí nádobí dosud nebyli zvyklí nebo jste v minulosti preferovali noční proud, s fotovoltaikou nabývá tato praxe na smyslu. Nastavte odložený start spotřebičů například na poledne, kdy solární panely dosahují maximální produkce elektřiny. Tím efektivně spotřebujete vyrobenou energii i v době, kdy nejste doma.
Tip! Přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte, jak co nejlépe pracovat s fotovoltaickou elektrárnou na střeše.
Spolupráce fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla je maximálně efektivní
Fotovoltaika a tepelné čerpadlo jsou propojeny prostřednictvím chytrého řídicího systému. Tato zařízení si navzájem předávají informace a mohou využívat i aktuální předpovědi počasí. Tímto způsobem systém automaticky optimalizuje spotřebu energie a samostatně rozhoduje, kdy je vhodné zahřát interiér nebo přesměrovat přebytečnou energii do akumulační nádrže například na ohřev vody. Systém sám zvolí nejefektivnější řešení, čímž sníží vaši dosavadní spotřebu energií. Aktuální spotřebu elektřiny pak můžete sledovat a kontrolovat v mobilní aplikaci.
Kolik vás bude stát fotovoltaika a tepelné čerpadlo? Pomozte si dotací
I když se jedná o investici, která není nejlevnější, dotace vám výrazně pomohou a investice se vám v průběhu let vrátí. Navíc v dynamickém prostředí energetických trhů vám toto řešení poskytne větší stabilitu.
Přiblížíme vám náklady pomocí konkrétního příkladu:
Představme si, že vlastníte rodinný dům a topíte elektřinou. Abyste pokryli energetickou potřebu domácnosti, pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 5,52 kWp. Investice do fotovoltaiky spolu s tepelným čerpadlem dosáhnou přibližně 550 000 Kč. Díky dotacím z programu Nová zelená úsporám můžete získat až 225 000 Kč. Celková investice do tepelného čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou tak bude přibližně 325 000 Kč. Tato fotovoltaická elektrárna vyprodukuje zhruba 5,5 MW ročně.
Předpokládejme, že využijete asi 80 % vyrobené elektřiny, což činí 4,4 MWh, a cena elektřiny je 8 Kč za 1 kWh. Takže vám fotovoltaika ročně ušetří asi 35 000 Kč, které byste jinak utratili za elektřinu odebranou ze sítě. Návratnost investice je přibližně 9 let, a pokud budete mít zároveň tepelné čerpadlo, bude ještě kratší.
Tip! Přečtěte si, jak je to skutečně s přetokem elektřiny z fotovoltaiky.