Zdroj: Freepik.com
Kontrola radiátorů v bytě před topnou sezónou i po ní a péče o ně
Bydlíte-li v bytě s ústředním topením, pak před každou topnou sezónou i po ní zkontrolujte radiátory. Ty otřete vlhkým hadrem od prachu a přesvědčte se, zda v nich nic nerachotí. Pokud ano, na vině může být zavzdušnění. S tím si poradíte sami. Stačí vzít kbelík, hadr a klíč, kterým uvolníte ventil. Následným syčením odchází přebytečný vzduch. Jakmile ustane syčení a začne téct horká voda, topení je odvzdušněno a jen utáhnete ventil zpět.
Servisovaný kotel snižuje náklady na vytápění až o 15 %
Velmi důležitá je rovněž kontrola plynového kotle a spalinové cesty. Ta by se měla provádět 1× za rok, u kondenzačního kotle pak 1× za 2 roky. Proč kotel vůbec servisovat? Jednak je to povinné ze zákona, jednak pravidelným servisem zajistíte bezpečný chod kotle, nižší spotřebu plynu, delší životnost, spolehlivost a eliminujete riziko poruch, které by vás ve finále mohly přijít velmi draho. Pokud kotel necháte ladem a nebudete ho podrobovat pravidelnému servisu, pak nejenom že bude jeho spotřeba plynu zbytečně velká, ale v krajním případě může být takový kotel až životu nebezpečný. Odborník posoudí technický stav kotle, vyčistí a seřídí jej a vystaví vám protokol o provedené údržbě.
Nezapomínejte ani na revizi spalinové cesty
Kontrola spalinové cesty je povinná a měla by probíhat alespoň 1× ročně. Na revizi si domů pozvěte kominíka. Stejně jako v případě kotle i tady platí, že kontrola trvá zhruba hodinu. Zanesený nebo jinak poškozený komín může mít za následek špatné fungování plynového kotle nebo kotle na tuhá paliva, a tím pádem i vyšší spotřebu energií. Zanesená spalinová cesta může vést dokonce k poruše celého kotle.