Zdroj: Freepik.com
Kvalitní zateplení výrazně sníží vaši spotřebu energií
Správně zateplená fasáda má za cíl jediné, aby v zimě bylo v interiéru teplo a v létě naopak příjemný chládek. To znamená, že nebudete muset během tuhé zimy tolik topit a v létě zase chladit místnosti klimatizací. Díky dobře udělané izolaci bude jednodušší udržet doma stálou a optimální teplotu bez zbytečných tepelných ztrát a vy tím ve finále snížíte spotřebu energií. Kvalitně zateplená fasáda vám pomůže snížit roční spotřebu až o 7 MWh.
Využijte pro svůj projekt dotační program Nová zelená úsporám
Na zateplení obvodových stěn i střechy, stropů nebo podlah rodinného domu včetně zateplení zimní zahrady můžete dostat až 650 000 Kč z dotačního programu Nová zelená úsporám. Záleží na kvalitě zateplení, celkové ploše i dosažených energetických parametrech stavby. Žádost o dotaci mohou podat vlastníci rodinných domů či řadových domků nebo příspěvkové organizace zřízené územními samosprávními celky na zateplení budov, které dostaly stavební povolení před rokem 2013. Žádost o dotaci lze podat výhradně přes internet na stránkách www.novazelenausporam.cz. Najdete tam i kalkulačku, díky níž získáte představu o tom, jakou finanční podporu byste mohli získat pro váš konkrétní projekt.
Pozor na příliš tenkou vrstvu zateplení fasády
Abyste dotaci dostali, nemusíte zateplení svěřit odborné firmě, ale můžete jej provést i sami. Zateplením stěn domu lze snížit spotřebu energií na vytápění až o 70 %, zateplením střechy pak až o 20 %. A co přesně znamená kvalitní izolace? Velká spousta lidí používá na zateplení velmi tenkou vrstvu izolace, většinou kolem 13 cm. Tato tloušťka je ale nedostatečná a konečná spotřeba energií je tak stále zbytečně vysoká. Přestože kvůli tlustší izolaci cena rekonstrukce stoupne, investice se vám brzo vrátí v podobě velkých energetických úspor.
Jakou izolaci na zateplení fasády vybrat?
Nejčastěji používanými materiály na zateplení jsou minerální vata nebo polystyren (EPS). Jejich izolační vlastnosti jsou srovnatelné. Minerální vata je ale navíc nehořlavá, protože je vyrobená z kamene nebo skla, a vítězí i v pohlcování zvuku. Na rozdíl od polystyrenu navíc dýchá, tudíž nedochází ke vzniku plísní. Na zateplení starých domů je tak vhodnější. Je také odolná proti UV záření, takže není třeba ji na stavbě nikterak chránit. Oproti tomu polystyren se může vlivem slunce pokroutit a ztratit izolační vlastnosti.